Tarihimiz Gelenek ve İnovasyon

Hızlı Ürün Bulucu

Bir kategori veya alt kategori seçin

Eczacılıktan küresel bir şirkete

İyi fikirler, çığır açan inovasyonlar ve girişimsel sorumluluk: bu kavramlar B. Braun'un tarihini özetliyor.

1839 yılında, Julius Wilhelm B. Braun'un Melsungen'deki Rose Pharmacy'i satın alması ile başlayan bu yolculuk altı kuşak boyunca aile şirketi olarak devam etmiştir. Dünyada 64 ülkede 60.000 çalışanı ile öncü ruhu ve çığır açan katkılarıyla sağlık hizmetlerine yön veren B. Braun, farklı sağlık hizmetlerinde 180 yılı aşkın bir süredir hizmet vermektedir. 19. yüzyılın başlarından bugüne kadar karşılaşılan zorluklar değişmiş olsa da o zaman olduğu gibi hedeflerimiz; medikal tedavilerde inovasyon yaratmak, müşteriler ve iş ortaklarımızla olan ilişkilerimizde önemli noktaların farkına varmaktır. Altı kuşak boyunca şirketimiz her kıtada bağlı şirketleri olan global bir güç haline gelmiştir.

B. Braun Türkiye, %100 Alman sermayeli olup dünyanın önde gelen medikal teknoloji ürünleri tedarikçisi ve hizmet sağlayıcılarından biri haline gelmiştir. Başarımızın itici gücü; çalışanlarımızın sürekli gelişimi, motivasyonu ve değişime açıklığından gelir. B. Braun, Türkiye’de 2000 yılından beri hizmet vermekte olup satış ve pazarlama ağırlıklı olmak üzere merkezi fonksiyonlar (destek fonksiyonları) ve teknik servis bölümlerinden oluşmaktadır. Şirketimizin satış ve pazarlama operasyonları ise Aesculap, Hospital Care ve Avitum olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. 5.000'den fazla ürün portföyümüz ile 15 farklı tedavi alanında dünyanın her yerinde insan sağlığını koruyor ve iyileştiriyoruz.

B. Braun Medikal Dış Ticaret AŞ

1990 yılından itibaren Hastane Ürünleri, Cerrahi El Aletleri, Ayakta Tedavi Ürünleri ve Diyaliz alanında Almanya’da üretimi ve dağıtımı yapılan ürünler, farklı mümessillikler aracılığı ile sektörde faaliyet gösterdiler.

2000 yılında İrengün Dış Ticaret, B. Braun bünyesine katılarak, B. Braun İrengün Medikal ismiyle tam anlamıyla bir B. Braun şirketi oldu.

2003 yılında Diyaliz Hizmetleri, B. Braun Avitum olarak yeni bir oluşumla diyaliz hizmetine başladı.

2006 yılında B. Braun Avitum Ankara Diyaliz Merkezi, B. Braun ortaklığında kuruldu. Şu anda hala 50 yatak kapasitesi ve 32 Sağlık Personeli ile Ankara’da sektörde faaliyet göstermektedir.

2007 yılında, B. Braun Kalyon Medikal kuruldu ve sektördeki faaliyetlerine başladı. 

2010 yılında, İrengün ismi ünvandan çıkarılarak, şirketin ismi B. Braun Medikal oldu. 

2013 yılında B. Braun Medikal, B. Braun Kalyon Medikal'in hisselerinin %51'ini satın aldı. Daha sonra 2015 yılında, Kalyon Medikal hisselerinin %100'ü, B. Braun Medikal tarafından satın alındı.

Takip eden yıllarda B.Braun Medikal hem Avitum grubunu, hem Kalyon Medikal ortaklığını bünyesine katıp 01.06.2017 yılında dört farklı ürün grubunun tek çatı altında toplandığı bir organizasyon şekline geçti.

Mart 2020 itibarıyla Türkiye’de Pandemi başladı ve tüm çalışanlar uzaktan çalışmaya geçti. İlaveten 2020 yılında Global’in 10 yıllık planını içeren «The Next Decade (TND)» lansmanı tüm ülkelere sunuldu. 

TND’nin Türkiye’ye implementasyonu gerçekleştirildi. Aynı zamanda B. Braun Avitum’un altında faaliyet gösteren «Özel B. Braun Avitum Ankara Diyaliz Merkezi» devir edilmiştir.

01.07.2022 tarihinde B. Braun şirketlerinde Genel Müdür değişikliği gerçekleşmiştir. Aynı yıl içinde B. Braun Türkiye HC, AV ve OPM bölümleri B. Braun Global’deki 3’lü Divizyon yapılanması da göz önünde bulundurularak tek yönetim altında toplanmıştır.

31.05.2023 tarihinde B. Braun Avitum, tüm hak ve yükümlülükleri ile birlikte B. Braun Medikal’e devrolmuştur.