Koroner Anjiyoplasti Hakkında Bir Hikaye

Hızlı Ürün Bulucu

Bir kategori veya alt kategori seçin

Bir kalp hikayesi

Stentlerin ve balon kateterlerin yaşam kalitesine etkisi

"Öyle bir ağrı ki, hayal bile edemezsiniz," diyor Günter Preiss. 82 yaşındaki Berlinli bu anıya yüzünü buruşturmakla kalmıyor, farkında olmadan elini de kalbinin üzerine koyuyor. Bunda şaşıracak bir şey yok,  ne de olsa ona neredeyse 30 yıl çektiren özel “bir kalp hikayesinin” yeri orası. Preiss ilk kalp krizini geçirdiğinde 56 yaşındaymış.

30 yıldan fazladır kalp hastası olan Günther Preiss (82), en sevdiği uğraşlardan birinden sonra

Bu tür öyküler, kalp krizlerinin hastaların yaşamlarını ne kadar etkilediğini gösteriyor. Bununla birlikte, Preiss yaşıyor ve tıptaki gelişmelerden yararlanmaya devam ediyor. Örneğin, stentler ve balon kateterler daha az invaziv bir tedavi sağlıyor. Anjiyoplastinin odak noktası, daralmış olan damarları minimal invaziv tedavi olanağı sunan stentler ve balon kateterlerle genişletmektir. Stent tek başına damarların açık kalmasını ve kan akışının devamını garanti etmez, hatta damarların daralmasına bile neden olabilir – restenoz oluşabilir. B. Braun stentleri ilaçlarla kaplayarak daralma riskinin azalmasına yardımcı olur. B. Braun'un bu alandaki en son yeniliği Coroflex® ISAR NEO, polimer içermeyen bir ilaç kaplı stenttir. B. Braun bu stenti Münih’teki Alman Kalp Merkezi ile yakın işbirliği içinde geliştirmiştir.

Berlin’de B. Braun Vasküler Sistemler’de stent geliştirmeden sorumlu Dr. Jorge Calisse, "Bu ürün restenozu önlemek amacıyla kontrollü sirolimus salımı sağlıyor. Kaplama, ilaçla birlikte üç ay içinde tamamen emilebiliyor ve bunun ileride oluşabilecek enflamatuar reaksiyon riskini önemli ölçüde azaltması bekleniyor," diye açıklamaktadır. B. Braun yıllar içinde girişimsel anjiyoplasti ürünleri alanında Avrupa’nın önde gelen üreticilerinden biri olarak kendini kanıtlamıştır. Stentte tehlikeli kan pıhtılarının oluşmasını önlemek amacıyla hasta on iki aya kadar bir süre boyunca trombositlerin kümelenmesini engelleyici bir ilaç da kullanmalıdır. Eğer bu kontrendike ise, hastalığa bağlı olarak, en baştan stent yerleştirmemek daha uygun olabilir.

Doktor stent yerine B. Braun’un bir başka yeniliği olan ilaç kaplı  SeQuent® Please NEO balon kateteri damar tıkanıklığı boyunca yerleştirip şişirebilir. Şişen balonun yüzeyi büyüme engelleyici bir ilaç salmaya başlar ve böylece stent yerleştirmeden uzun süreli vazodilatasyon sağlanmış olur. Dr. Fleck bu işlemi “Daralmış veya tıkanmış damarları mekanik olarak genişletmekte kullanılan, cerrahi dışı, minimal invaziv bir teknik,” şeklinde açıklamaktadır. Tedavi lokal anestezi ile uygulanır ve hasta işlemden kısa bir süre sonra hastaneden çıkabilir.

Daha fazla bilgi için lütfen Aesculap temsilcinizle görüşün ya da aşağıdaki bilgileri kullanarak bize ulaşın
B. Braun Medikal Dış Tic. A.Ş.
Maslak Ofis Binası
Maslak Mah. Sümer Sok. No:4/54
34485 İstanbul, Sarıyer
Türkiye