Hasta Bilgileri Koroner Arter Hastalığı

Hızlı Ürün Bulucu

Bir kategori veya alt kategori seçin

Diagnostik prosedür ve son teknoloji tedavi seçenekleri

Koroner arter hastalığı (CAD; koroner kalp hastalığı, CHD olarak da bilinir), Amerika ve Avrupa'da en yaygın görülen kalp hastalığıdır ve tüm dünyada ciddi bir sağlık sorunudur. Yüksek kolesterol, diyabet, sigara alışkanlığı, yüksek kan basıncı, aşırı kilolu ve ailesinde CAD geçmişi olan kişilerin koroner arterlerinde aterosklerosis gelişme riski yüksektir. 

Bu bilgiler dahilinde koroner arter hastalığı (CAD), diagnostik prosedür ve son teknoloji tedavi seçenekleri hakkındaki bazı sorularınızı yanıtlamak isteriz. Ayrıca, yine bu bilgiler, hekiminizle anlaşarak uygun tedavi konusunda doğru kararı vermenize de yardımcı olacaktır.

 

Özgeçmiş

  • Koroner arter hastalığı (CAD), kalbe oksijence zengin kanı taşıyan koroner arterlerin içinde plak oluşması durumudur.
  • Plak arterleri daraltır ve kalbe giden kan akışını azaltır. Ayrıca, arterlerde kan pıhtılarının oluşmasını da mümkün kılar.
  • Plak yağdan, kolesterolden, kalsiyum ve kanda bulunan diğer maddelerden oluşur. Arterlerde plak oluşması durumuna CAD denir.
  • Zaman içinde, CAD kalbi zayıflatabilir ve kalp hastalığı ve aritmiye neden olabilir. Kalp hastalığı, kalbin vücudun tamamına yeterli kanı pompalayamaması durumudur. Aritmi, kalp atış hızındaki veya ritmindeki düzensizlikle ilişkilidir.

 

Daha fazla bilgi için lütfen Aesculap temsilcinizle görüşün ya da aşağıdaki bilgileri kullanarak bize ulaşın
B. Braun Medikal Dış Tic. A.Ş.
Maslak Ofis Binası
Maslak Mah. Sümer Sok. No:4/54
34485 İstanbul, Sarıyer
Türkiye